NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

1. Dziś pierwsza Niedziela miesiąca stycznia – zmiana tajemnic Różańca św.

2. We wtorek – Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana Trzech Króli. Msze św. będą o godz. 7.30 i 11.00. Na Mszy św. będzie poświęcenie kadzidła i kredy, a taca z Uroczystości Trzech Króli jest przeznaczona na Misje św.

Natomiast we wtorek po południu odbędzie się „ ORSZAK TRZECH KRÓLI”.

O godz. 14.00 zgromadzimy się przy kościele w Krzakach. Następnie w „ Orszaku” prowadzonym przez Trzech Króli pójdziemy w stronę Domu Ludowego w Słomianej. Po drodze będzie scena spotkania Króli z Herodem, a po przyjściu na miejsce, Trzej Królowie oddadzą pokłon „Dzieciątku”.

Po zakończeniu „ Orszaku” udamy się na wspólny poczęstunek oraz śpiew Kolęd. Zachęcając do licznego udziału przypomnę, aby przyjść na „ Orszak” przebranym w strój kolędowy lub przynajmniej z korona na głowie. Niech ten nasz „ Orszak” będzie liczny i piękny.

3. W następną Niedzielę będziemy przeżywać Święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres Bożego Narodzenia.

4. Słowa podziękowania składamy tym , którzy wzięli udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz osobom, które przygotowały kościół na dzisiejszą Niedzielę. Bóg zapłać za poświęcony czas, modlitwy i włożony trud.

5. Zachęcamy do zakupu i czytania tej prasy katolickiej, która znajduje się w kościele

6. Ponieważ ks. Kanonik jest przeziębiony, dlatego Kolęda po Krzakach zostaje zawieszona. Ja natomiast, jeśli nic się nie wydarzy, będę chodził:

Poniedziałek  –  Studzieniec:  od  Grażyny i Czesława Wojtyna   do  Lucyny i Mirosława Kata

W środę – Słomiana ul. Wolności: / prawą stroną / od Danuty i Witolda Milczarek do Bożeny i Józefa Brak oraz Piskorowy Staw – od Agnieszki i Stanisława Smalisz do Aliny i Czesława Krzal

W czwartek – Piskorowy Staw: / prawa stroną / od Aldony Pałka do Renaty i Damiana Zarosa

W piątek – Piskorowy Staw oraz ul. Lipowa: od Ewy i Ireneusza Wołoszyn do Ktystyny i Romana Słomianych oraz od Ireny i Janusza Janik do Krystyny Powęska

W sobotę – Słomiana ul. Wolności: od Teresy i Lesława Sudoł do Natalii i Kamila Kuśmider

i w następny poniedziałek: Słomiana ul Podleśna i ul. Wiosenna – od Sebastiana Herdzik do Barbary i Janusza Kuśmider

Kolęda codziennie od godz. 9.00.

8. Msze św. przez cały tydzień będą rano, o 7.30.

Niech Boże Dziecię w Nowym Roku  napełnia każdego z Was swoimi łaskami, a Maryja Matka ma w swojej opiece. Błogosławionego, zdrowego,  szczęśliwego, przeżytego po Bożemu Nowego Roku. Szczęść Boże.

Katecheza 4 stycznia 2026.

Miłosierdzie Boże – samo serce działania Boga wobec człowieka

W Święto Miłosierdzia Bożego, 12 kwietnia bieżącego roku rozpocznie się w Diecezji Sandomierskiej peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Będzie to okazja i czas do zgłębiania tajemnicy Bożego Miłosierdzia. W związku z tym rozpoczynamy cykl katechez wyjaśniających ten największy przymiot Boga. Przez kolejne niedziele będziemy  próbowali przybliżać tajemnice Boga, który jest łaskawy i miłosierny.

Jednym z najważniejszych wątków biblijnego objawienia jest prawda o Bogu jako Tym, który jest miłosierny. Nie jest to jedynie jeden z Jego przymiotów, lecz samo serce Jego działania wobec człowieka. Bóg w  Biblii objawia się jako Ten, który pochyla się nad ludzką słabością, grzechem i cierpieniem, nie po to, by zniszczyć, ale by ocalić.  Stary Testament opisuje miłosierdzie Boga za pomocą kilku hebrajskich terminów, które ukazują jego bogactwo i głębię. Nie są to pojęcia abstrakcyjne, lecz słowa wyrastające z doświadczenia relacji Boga z Jego ludem.

Pierwszym i najczęściej używanym słowem jest hesed. Oznacza ono wierną miłość Boga – miłość, która trwa pomimo niewierności człowieka. esed nie jest uczuciem chwilowym, ale stałą postawą wierności i łaskawości. Gdy psalmiści powtarzają: „Bo na wieki trwa Jego miłosierdzie” (np. Ps 136), używają właśnie tego terminu. Oznacza on miłość Boga, która nie cofa się nawet wtedy, gdy człowiek łamie przymierze.

Drugim ważnym pojęciem jest rahamîm, wywodzące się od słowa rehem, oznaczającego łono matki. Termin ten ukazuje miłosierdzie Boga jako miłość czułą, macierzyńską, pełną współczucia. Prorocy posługują się tym obrazem, aby ukazać, że Bóg lituje się nad swoim ludem jak matka nad dzieckiem: „Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu? A nawet gdyby zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie” – mówi prorok Izajasz (Iz 49,15).

Trzecim terminem jest ānan, oznaczający okazywanie łaski temu, kto na nią nie zasługuje. Słowo to często pojawia się w modlitwach błagalnych, gdy człowiek woła do Boga o zmiłowanie. Podkreśla ono darmowość Bożego miłosierdzia, które nie jest zapłatą za dobre uczynki, lecz darem wypływającym z Bożej dobroci.

Te trzy pojęcia razem ukazują pełnię biblijnego miłosierdzia: wierność przymierzu (esed), czułe współczucie (raamîm) oraz darmową łaskę (ānan). Dzięki nim Stary Testament objawia Boga jako Tego, który nie tylko przebacza, ale czyni to z miłości wiernej, czułej i bezinteresownej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W PARAFII KRZAKI (POBIERZ PDF)

NABOŻEŃSTWA

KRZAKI

Msze święte:

niedziele i święta: 7.30 i 11.00
pn-sb: 18:00, zimą 17:00
św. państw. zniesione: 7:30, 18:00, zimą 17:00

Codziennie 45 minut przed Mszą świętą odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosiedzia i Różaniec.

W każdy wtorek – Nabożeństwo ku czci św. Józefa

W każdą środę – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podziękowania i prośby prosimy składać w skrzynce na stoliku.

STUDZIENIEC

Msze święte:

niedziele i święta: 9:30
św. państw. zniesione: 16:30, zimą 15:30
pn-sb 16:30, zimą 15:30

Zawsze przed Mszą św. odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia i Różaniec

 

 

 

KANCELARIA PARAFIALNA

Czynna od poniedziałku do piątku:

Od 01 marca do 31 października w godz. od 18.30 do 19.00.

W pozostałych miesiącach w godz. od 17.30 do 18.00.

Kancelaria parafialna nie jest czynna w sobotę oraz w święta i uroczystości przypadające na tygodniu i w niedziele – za wyjątkiem spraw opisanych poniżej.

Sprawy związane z sakramentem chorych i pogrzebem można załatwić w każdy dzień.

W związku z wejściem nowych przepisów o ochronie danych osobowych (RODO), informujemy, że osoba dorosła potrzebne  dokumenty może wybrać tylko osobiście, przedstawiając aktualny dowód osobisty lub inny dowód potwierdzający tożsamość.

Natomiast dokumenty dla niepełnoletnich mogą wybrać rodzice lub prawni opiekunowie.

Dla mieszkających poza parafią, na ich prośbę, możemy wysłać dokumenty do parafii ich zamieszkania.